پایگاه اطلاع رسانی کلینیک پوست و مو پرتالی است که برای ارائه ی آخرین اخبار پوست، مو و نکات زیبایی طراحی شده است.

فواید لامپ ال ای دی برای زندگی شهری

0

طول عمر

مهم‌ترین فایده در لامپ های ال ای دی، طول عمر آنها است. طول عمر لامپ‌های ال ای دی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار ساعت است. که این میزان طول عمر قابل مقایسه با سایر لامپ ها نیست.

طول عمر لامپ‌های ال ای دی ارتباطی به تعداد دفعات روشن و خاموش شدن لامپ ندارد. می‌توان لامپ‌های ال ای دی را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد. زمانی که به عنوان طول عمر لامپ ال ای دی بیان میشود در واقع مدت زمان روشن ماندن آن لامپ است.

لامپ led با نور با کیفیت و طول عمر بالا براحتی توانست جایگزین سایر لامپهای قدیمی و پر مصرف و با ول عمر پایین شود.

معمولاً هر زمان كه از یك خیابان عبور می‌كنید، یك یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین لامپ های قدیمی می‌كنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد. لیکن با جایگزینی لامپ‌های ال ای دی به جای آنها، می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌ جویی نمود .

 فواید لامپ ال ای دی برای زندگی شهری

بازده

بازده نوراز دیگر مزیتهای لامپهای ال ای دی می‌توان به بازده نوری بالای این لامپها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های ال ای دی بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات دارند در حالیکه این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵، لامپ‌های کم ‌مصرف ۴۵ تا ۶۵، لامپ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، لامپ‌های بخار سدیم ۶۰ تا ۱۱۰ و برای لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات می‌باشد. مسئله ای كه بازده لامپ های ال ای دی را از سایر لامپ ها متمایز میکند و آن را در مرتبه بالاتری قرار میدهد این است كه نور تولید شده توسط ال ای دی ها در تمام فضا پراكنده نشده و پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز ندارد. این موضوع شدت نور لامپ ال ای دی را در فضای مورد نظر نسبت به سایر منابع نوری بیشتر میکند. با توجه به همین مزیت است که لامپهای ال ای دی در کارها و محلهایی كه نیاز به نور متمركز دارند، مانند فعالیتهای ابزار دقیق، صنایع، شركت‌ها و ادارات، کاربرد بیشتری دارند.

 

قابليت استفاده از هر دونوع جريان AC و DC

معمولا لامپهای ال ای دی برای جذب انرژی از جریان DC استفاده می كنند اما میتوان با قرار دادن يكسوكننده ها، براحتي ازجریان AC نيز براي تامين انرژي مورد نياز آنها استفاده نمود. البته در حال حاضر ال ای دی هایی توليد مي شوند که بدون نياز به اينورترهاي جريان و یكسو سازها براحتي با جريان AC به فعاليت مي پردازند .

این قابليت ال ای دی ها باعث مي شود كه براي استفاده از منابع انرژي خورشيدي كه جريان برق توليدي آنها به صورت DC مي باشد، بتوان بدون نياز به اينورترهاي جريان که معمولأ هزينه زيادي دربر دارند و كار و نگهداري آنها بسيار مشكل است، مستقيمأ انرژي توليدي را به مصرف رساند .

 

گارانتی قابل اطمینان

زمانی كه یك لامپ ال ای دی در شرایط استاندارد بكار گرفته شود می‌توان مطمئن بود كه تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود. به همین علت در حال حاضر كلیه لامپ‌های ال ای دی، از سوی تولید كنندگان، تا مدت قابل قبولی (حدود 1 الی 2 سال) ضمانت می‌شوند و این شركتها متعهد هستند كه در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای، محصولات خود را جایگزین نمایند .

 

امکان استفاده در ولتاژهای بسیار پایین 

در لامپ های ال ای دی میتوان از ولتاژهای بسیار پایین استفاده کرد و جالب است كه لامپهای ال ای دی میتوانند با مقدار بسیار پایینی از ولتاژ هم نورافشانی کنند و در واقع می‌توان آنها را با ضعیف‌ترین و كوچك‌ترین باطری‌ها تغذیه کرد. با توجه به همین ویژگی امکان تغذیه بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع، ساختمانها و معابر را بدون نیاز به اتصال به شبكه سراسری، توسط باطری‌ها و پیلهای جریان مستقیم تغذیه نمود و با این کار مشكل پیك شبكه تا حدودی مرتفع می شود و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماكن دو از دسترس و فواصل بالا كاهش می یابد.

در صورت استفاده از لامپهای ال ای دی به دلیل اینکه مي توان این لامپ ها را با استفاده از ولتاژهاي پايين و امن به كار برد و علاوه بر اين توليد حرارت توسط اين گونه لامپ ها بسيار كم است. لذا، خطر برق گرفتگي، سوختگي و حريق تا ميزان زيادي كاهش یافته و می توان بسياري از موارد ايمني را كه ملزم به رعایت آنها درمورد لامپهاي قديمي بودیم، حذف نمود .

عدم تبدیل انرژی به حرارت

حرارت توليدي توسط لامپ های ال ای دی در حدی پایین و ناچیز است که میتوان آن را نادیده گرفت. علت این امر هم پايين بودن ميزان انرژي مصرفي در لامپ های ال ای دی است. اين خاصيت ازگرم شدن محيط اطراف و صدمه زدن به قابها و حبابهاي محافظ که معمولأ در زمان استفاده از لامپهای رشته ای معمولی ذوب مي شوند، جلوگيري مي نمايد .

 

 

افزايش بازده در شرايط كاهش جريان

پيشتر گفته شد كه مي توان با كاهش جريان، نور لامپهای ال ای دی را به ميزان دلخواه تنظيم كرد حال ممكن است تصور شود كه همانند ساير لامپها، با كاهش جريان، از ميزان روشنایی آن هم كم خواهد شد. اما برخلاف ساير منابع روشنايي، هرچه جريان لامپ های ال ای دی كاهش يابد، ميزان بازده نوري اين آنها افزايش یافته و بازده نامي آنها هم بیشتر می شود.

 

بیزاری حشرات از نور ال ای دی

لامپ هاي رشته ای قديمي بجز گرد و غبار، تجمع حشرات را هم در اطرافشان دارند و همین عامل باعث كاهش نور این لامپ ها است و ميزان بازده نوري را تا حد بالايي كاهش میدهد. به همین دلیل مصرف انرژي این محصولات بالا مي رفت و هر از چند گاهي هم بايد آنها را تميز نمود. اما نور توليد شده توسط لامپهای ال ای دی، بر خلاف ساير نورها، نه تنها حشرات را جذب نمیکند بلكه آنها را از محيط پراكنده کرده و در نتيجه علاوه بر ايجاد محيطي بدون مزاحمت حشرات، از آلوده شدن حباب لامپ نیز توسط حشرات خبري نيست .

 

عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز

همواره نوری كه توسط منابع روشنایی تولید می‌شده، با پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز همراه بوده است اما این پرتوها در حوزه بینایی ما قرار نداشته و كاربردی بمنظور تأمین روشنایی ندارند و علاوه‌ براین، برای انسان مضر هستند تا جائیکه دانشمندان، زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپهای مهتابی و كم مصرف منع میکنند، زیرا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات، لامپهای مذکور میزان زیادی پرتو فرابنفش را از خود منتشر می نمایند و این در حالیست كه تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست ، سالها پیش به اثبات رسیده است .اما لامپهای ال ای دی فاقد اشعه مادون قرمز و فرابنفش بوده و هیچ ضرری برای پوست و چشم ندارند. لذا میتوان به راحتی از این محصولات در اتاق نوزاد و کودک، هنگام کارهای نیازمند به نور نزدیک، و حتی خانمهای باردار استفاده نمود.

فواید لامپ ال ای دی برای زندگی شهری

قابليت بكارگيري در دماي بسیار پایین و بالای هوا

مي توان گفت لامپهاي ال ای دی در هر قسمت از زمین، در هر فصل و آب و هوایی قابل استفاده هستند و توانايي قابل توجهي در تحمل تغييرات دما دارند كه مشابه آن را در هيچکدام از منابع روشنايي نمي توان يافت. مي توان ال ای دی را در دماي 50- و 100+ درجه سلسيوس به راحتي نگهداري نماييد .

معمولأ در نقاط صعب العبور و داراي شرايط جوي نامساعد، امكان استفاده آسان از هيچ یك از لامپ هاي قديمي وجود ندارد و بايد تدابير خاصي براي حفظ و نگهداري آنها انديشيده شود ولي مي توان لامپ هاي ال ای دی را در هر مكاني، آن هم بدون نياز به مراقبتهاي خاص، مورد استفاده قرار داد .کما اینکه بیشترین مصرف در نورپردازی ساختمان با لامپهای زیبای ال ای دی انجام میگیرد و لامپ ها

ی ال ای دی بازار وسیعی در مصرف خانگی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =