پایگاه اطلاع رسانی کلینیک پوست و مو پرتالی است که برای ارائه ی آخرین اخبار پوست، مو و نکات زیبایی طراحی شده است.

روانشناسی کودک؛ گامی موثر در جهت تربیت فرزند

4

روانشناسی کودک

یکی از مهم‌ترین و دل‌انگیزترین دوران زندگی آدمی؛ دوران کودکی است. در واقع شخصیت اصلی هر آدمی، در دوران کودکی شکل می‌گیرد. امروزه کودکان فقط به مراقبت جسمی نیاز ندارند، بلکه باید تمام ابعاد وجودی آن‌ها مانند رشد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی مورد توجه قرار بگیرد. بزرگسالان باید به این موضوع خیلی توجه داشته باشند تا بتوانند کودکی پرقدرت تربیت کنند، به همین جهت، روانشناسی کودک در دنیای امروزه خیلی باید جدی گرفته شود.

 

روانشناسی کودک، چه تاثیری بر زندگی آینده کودکان دارد؟

دوران طفولیت، دورانی است که بسیاری از ابعاد وجودی آدمی شکل می‌گیرد، در واقع بر شخصیت بزرگسالی هر فردی تاثیر گذار است. روانشناسی کودک، یکی از مهم‌ترین بخش‌های روانشناسی رشد است. این فرایند خاص بر روی دوره‌های روانی کودکان از تولد تا بزرگسالی تمرکز دارد.

درواقع اگرکودکان را در جهت رشد شخصی بزرگ کنید، درآینده ثمره آن را می‌بینید. روانشناسی کودک بیشتر روی رشد ذهنی، احساسی و اجتماعی کودکان کار می‌کند. از لحاظ تاریخی، یک کودک، نسخه بزرگ شده یک فرد بزرگسال است.

امروزه روانشناسان متوجه شده‌اند که روانشناسی کودک، بسیار متفاوت و پیچیده است. در واقع کودکان متفاوت از بزرگسلان تفکر می‌کنند. با کار کردن روی تفکر کودکان، میتوانید در آینده یک فرد نابغه،کارآفرین و رشد یافته را به جامعه تحویل دهید.

روانشناسی کودک

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک بسیار اهمییت دارد. پدر و مادر از همان کودکی می‌توانند با انگیزه و اعتماد به نفس دادن به فرزندشان آن را فردی رشد یافته در آینده تبدیل کنند. درواقع اگر پدر و مادری فرزند خودشان را درک نکنند، ممکن است در درک توانایی یا عدم توانایی او اشتباه قضاوت کنند.

عدم آگاهی از وضعیت رشد کودک، می‌تواند باعث تشخیص اشتباه توانایی‌های او، در نهایت تصمیم گیری اشتباه شود. یکی از بررسی‌های که توسط دکتر برندا وولینگ- مدیر و استاد پژوهشی دانشگاه میشیگان انجام شده است، نشان داده است که:

کودکان به طرز عجیبی از مدت زمانی که پدر و مادرشان برای رشد آن ها وقت می‌گذارند متاثر هستند. به همین علت پدر و مادر هر فرزندی باید به این موضوع اهمییت دهند.

روانشناسی کودک

 

چه عواملی روی رشد کودکان تاثیر گذار هست؟

اکثر مردم فکر می‌کنند فقط فاکتورهای درونی مثل ژنتیک، ویژگی‌های شخصیتی بر روی چگونگی رشد کودک تاثیر می‌گذارند؛ اما رشد، شامل فاکتورهای مختلف دیگری نیز می شود.

بعضی از عوامل مهمی که روی رشد کودکان تاثیر گذار هست شامل:

 • محیط اجتماعی: خانواده، مدرسه، گروه‌های دوستانه روی رشد اجتماعی کودکتان تاثیرگذار است. همچنین روابطی که شما با دیگران دارید باعث می‌شود که روی افکار، رشد، یادگیری کودک تاثیر زیادی بگذارد. در واقع این خود بزرگسالان و افکار آنان هست که روی رشد کودکان تاثیرگذار است.
 • محیط فرهنگی: فرهنگ، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در بزرگ‌ شدن کودکان تاثیرگذار است. فرهنگی که کودک در آن زندگی می‌کند دربرگیرنده ارزش‌ها، باورها و آداب رسوم‌های مختلفی است. از همان بدو تولد فرهنگ هر محیط و هر خانواده روی رشد کودکان تاثیر دارد. پس همیشه حواستان باشد که چه نوع فرهنگی به کودک خود آموزش می‌دهید.
 • محیط اقتصادی: معمولا کودکانی که در شرایط اجتماعی، اقتصادی بهتری بزرگ می‌شوند، شانس موفقیت بهتر و بالاتری دارند؛ اما کودکانی که در خانواده‌های فقیر و ناتوان بزرگ می‎شوند معمولا شانس کمتری برای موفقیت دارند، ولی آن ها در بزرگسالی با تلاش و زحمت خودشان می‌توانند به چیزهایی که می‌خواهند برسند. همچنین کودکانی که شرایط اجتماعی و اقتصادی بدی داشته باشند، با غنی سازی فرهنگ و اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند می‌توان شانس موفقیت آن‌ها را افزایش داد.

از دیگر عواملی که روی رشد کودکان تاثیرگذار است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژنتیک
 • رشد والدین
 • رشد شخصیت
 • زبان
 • نقش‌های جنسیتی
 • رشد جنسی
 • رشد شناختی

روانشناسی کودک

چرا روانشناسی کودک؟

با توجه به عصر جدید، تکنولوژی  و دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم روانشناسی کودک ؛ گامی موثر در جهت تربیت فرزندان است. روانشناسی کودک، به شیوه‌های مراقبت از کودک، صحبت کردن، تمرین کردن با کودک است که می تواند به رشد موثر کودکان کمک کند.

برای درک بهتر روانشناسی کودک نکاتی وجود دارد که شامل:

 • مشاهده کردن: یکی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین روش‌ها برای درک روانشناسی کودک، مشاهده است. در واقع باید به فرزندان خود توجه بسیاری داشته باشید، به چیزهایی که می‌گویند با دقت فراوان گوش کنید. به رفتارها، حرکات، عادات و علایق غذایی آن‌ها توجه کرده، سعی کنید آن چیزی را که دوست دارند برایشان فراهم کنید.
 • زمان کافی گذاشتن: اگر می‌خواهید فرزندتان به فردی موثر در آینده تبدیل شود، باید از همان کودکی زمان مناسبی برایش بگذارید. با او در هر زمانی صحبت کنید، به او نشان دهید که دوست و راهنمای خوبی برایش هستید. صحبت کردن با کودک باعث می‌شود که متوجه شوید در اطراف زندگی او چه اتفاقاتی می‌افتد. همچنین نسبت به کارها و علایق فرزندتان واکنش مثبت نشان دهید.
 • بازی کردن: گاهی اوقات بچه شوید. با کودکان خود بازی کنید. به او نشان دهید که هم‌بازی خوبی برای او هستید. در واقع با این کار به او اعتماد به نفس خوبی می‌‎دهید.

 

4 نظرات
 1. مرجان کریمی می گوید

  به نظر شما بچه ها با این روش می توانند زندگی موثری داشته باشند؟

 2. محبوبی می گوید

  خیلی خوب بود. ممنونم

 3. جعفری می گوید

  کودکان خیلی نقش مهمی در زندگی دارند. مطلب شما در این جهت خیلی مفید و موثر است.

 4. فریده می گوید

  کودکان در عرصه زندگی واقعا نیاز به کمک دارند که رشد کنند. ممنونم از مطلب شما که خیلی کمک کننده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.