پایگاه اطلاع رسانی کلینیک پوست و مو پرتالی است که برای ارائه ی آخرین اخبار پوست، مو و نکات زیبایی طراحی شده است.

مشاور خانواده چگونه به زوج های در شرف ازدواج کمک می کند؟

6

خانواده؛ مهم ترین واحد اجتماعی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نهادها در جامعه خانواده است. هراتفاقی، هر پدیده ای اول از همه در خانواده شکل می گیرد. یک فرد از کودکی در خانواده بزرگ می شود. اصولی ترین آموزش ها را در خانواده می بینید. یک سری ذهنیت هایی از همان اول در فرد شکل می گیرد که برای رفع این ذهنیت های اشتباه، نیازمند یک مشاور خانواده است.

به طور مثال، همه ما این موضوع را تجربه کردیم که در کودکی، بسیاری از پدر و مادرها می گفتند کارهای خطرناک انجام ندهید، بسیاری از کارها را بر ما منع می کردند. این موضوع از همان اول، باعث شد ذهنیتی در ما ایجاد شود که از حاشیه امن خود بیرون نرویم و یک سری کارها را انجام ندهیم.

در دنیای امروزه، بسیاری از افراد، ترس انجام دادن بسیاری از کارها را دارند که یکی از ترس های آن ها ازدواج کردن، قبول مسئولیت در زندگی است. درواقع آن ها از پذیرفتن زندگی مستقل و روبه‌رویی با آن واهمه دارند. این موضوع به دوران کودکی برمی گردد.

با توجه به این موارد هر فردی قبل از ازدواج حتما نیاز به یک دوست و راهنما دارد، تا با کمک آن شخص بتواند زندگی بهتر داشته باشد و ترس های خود را رفع کند. به همین جهت مشاور خانواده، در این موضوع راهنمای بسیار خوبی می تواند باشد.

در این مقاله قصد داریم در جهت مشاور خانواده، روش های کمک یک  مشاور خانواده به زوج های در شرف ازدواج بپردازیم. با ما همراه باشید.

مشاور خانواده

مشاور خانواده چه کسی است؟

مشاور خانواده؛ فردی است که شخص را در جهت بسیاری از مشکلات زندگی کمک می کند. مفهوم خانواده موضوع بسیار پیچیده است که حفظ و نگهداری از آن در برخی موارد نیاز به خدمات مشاوره خانواده دارد، مخصوصا وقتی پای ازدواج در میان باشد.

یک مشاور خانواده با تجربه، با افراد احساس همدلی کرده، آستانه صبر و تحمل آن ها را افزایش داده و با یک سری روش ها به افراد کمک می کند، حساسیت های یکدیگر را درک کنند، احتمال برخورد و جر و بحث های ناکارآمد را کاهش می دهد. مشاور خانواده با شناخت شخصیت افراد در جهت سبک زندگی بهتر افراد می تواند راهنمای خوبی باشد.

مشاوره ازدواج

در عصر امروز بسیاری از افراد ناشناخته، بدون آگاهی و فقط بر اساس علاقه دست به ازدواج می زنند. این موضوع باعث شده است که بسیاری از ازدواج ها به شکست منجر شود و بسیاری از جوانان احساس ناکامی کنند. پس بهتر است، قبل و بعد از ازدواج با یک مشاور خانواده صحبت کنید، تا بتوانید زندگی خوبی را تشکیل دهید.

مشاوره قبل از ازدواج

در مشاوره قبل از ازدواج، مشاور خانواده به جوانان در مورد موضوعاتی آگاهی می دهد. در مشاوره قبل از ازدواج معمولا شخصیت خود فرد بررسی می شود که بتواند ازدواج موفقی داشته باشد.

از جمله مواردی که در شخصیت افراد بررسی می شود شامل:

 • حساسیت های خود فرد: یکی از موارد مهمی است که اکثر زوجین آن را فراموش می کنند. درواقع با شناخت بهتر خود، هر شخصی می تواند جلوی سرکوب های آینده را بگیرد.
 • مسئولیت پذیری: به جای اینکه به فکر تغییر همسر باشید، به تغییر کردن خودتان فکر کنید، مسئولیت همه چیز را در زندگی بپذیرید و به هیچ عنوان انگشت اشاره به شخصی نگیرید. همیشه قبل از قضاوت هر چیزی اول از خودتان سوال بپرسید.
 • داشتن دیدگاه مثبت: در آخر باید بدانید که داشتن دیدگاه مثبت در زندگی بسیار کمک کننده است. دیدگاه مثبت در زندگی باعث می شود که بسیاری از مشکلات را در اول زندگی حل کنید.

مشاور خانواده

مشاوره بعد از ازدواج

مشاور خانواده برای بعد از ازدواج، جلساتی برای زوجین به صورت انفرادی و تکی می گذارد. در واقع با این کار، مشاور خانواده در جهت مدیریت زندگی بهتر افراد کمک کننده است.

مشاور خانواده در قالب زیر بعد از ازدواج می تواند به افراد کمک کند:

 • مشاور خانواده به منظور همسرداری و تربیت فرزند
 • حل اختلاف، خیانت همسر و مشاوره طلاق
 • کنترل پرخاشگری، مهارت های ارتباطی، اعتماد به نفس
 • مهارت های نه گفتن، ابراز وجود

 

بهترین روش های کمک مشاور خانواده چیست؟

در این قسمت به بهترین روش هایی که یک مشاور خانواده می تواند به زوجین در شرف ازدواج کمک کند اشاره می کنیم که شامل:

 • رابطه درمانی بر اساس تصویر ذهنی

رابطه درمانی بر اساس یک سری تکنیک های غربی انجام می شود که یک سری مولفه ها را به شما می آموزد، تا فرد مقابلتان را انتخاب کنید. رابطه درمانی بر اساس تصویر ذهنی، ریشه احساسات رفتارهای منفی را بررسی می کند تا علت ارتباط مشکل بین شما و فرد مقابلتان را کشف کند. در واقع این روش به زوجین در شرف ازدواج کمک می کند که هر دو طرف رفتارهای منفی خود را بشناسند و آن را قبل از ازدواج حل کنند.

 • عاقلانه انتخاب کردن همسر

یکی دیگر از روش هایی که مشاور خانواده به زوجین کمک می کند، این است که راهنمایی های مفیدی در جهت انتخاب همسر می دهد. اولین و مهم ترین گام برای شروع زندگی مشترک، انتخاب عاقلانه و درست همسر است.در واقع در این روش، مشاور به شما می گوید که فرد مقابل خود را در جهت ویژگی های شخصیتی، ارزش ها و خصوصیات او انتخاب کنید.

مشاور خانواده

 • بهبود بخشیدن مهارت های ارتباطی

بهبود بخشیدن مهارت های ارتباطی، یکی از مهم ترین روش های کمک مشاور خانواده است که در واقع به شما ارتباط موثر را یاد می دهد. ارتباط موثر یکی از اصولی ترین موارد در زندگی مشترک است که هر فردی قبل از ازدواج باید یاد بگیرد.

 • روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت بر احساسات، مهارت های فردی و توانایی های سازنده تاکید دارد. روانشناسی مثبت به زوجین کمک می کند که لحظات شاد را به محض این که اتفاق می افتد تشخیص دهند و این مورد در زندگی آن ها بسیار موثر است. این کار باعث می شود که افراد لحظه های خوب خودشان را تشخیص دهند ودیگر لحظه های بد را یادآور نشوند.

 

مشاوره ازدواج از طریق خود زوجین انجام شود یا مشاور خانواده؟

در صورتی که ازدواج شما به نقطه ای رسید که احساس کردید به مشاوره خانواده نیاز دارید، می توانید قبل و بعد از ازدواج به یک مشاور خانواده خوب مراجعه کنید؛ اما اگر این احساس را نداشتید، می توانید تنها با چند جلسه رفت و آمد به شناخت بیشتر خودتان بپردازید.

 

 

6 نظرات
 1. مرجان کریمی می گوید

  علاوه بر این ها به نظر شما زوج های جوان چه چیزی را باید رعایت کنند؟

 2. محبوبی می گوید

  خیلی عالی

 3. محبوبی می گوید

  دیگر جوانان باید چه نکاتی رعایت کنند؟

 4. جعفری می گوید

  واقعا جوانان در ازدواج نیاز به کمک موثری دارند. خیلی ممنونم از مطلب خوبی که گذاشتید.

 5. جعفری می گوید

  واقعا جوانان در ازدواج نیاز به کمک موثری دارند. خیلی ممنونم از مطلب خوبی که گذاشتید.

 6. شقایق می گوید

  جوانان در دنیای امروزی خیلی نیاز به کمک دارند . ممنونم از این که راهنمایی بسیار مفیدی انجام دادید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.